Επίσκεψη στο εργαστήριο Κεραμικής τέχνης

Την Παρασκευή, 23/2/2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β και Γ τάξεων επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Κεραμικής Τέχνης και δημιούργησαν τη δικής τους αποκράτικη μάσκα από πηλό. Η υπεύθυνη του εργαστήριου έδωσε σαφείς και αναλυτικές οδηγίες για να βήματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν ώστε να διαχειριστούν αποτελεσματικά τον πηλό και να τον μορφοποιήσουν. Το σχέδιο ήταν ελεύθερο ωστόσο υπήρχαν “πρότυπες” μάσκες που μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και αναπαριστούσαν κάποιες μορφές, κυρίως από ζώα!

Στο τέλος, η υπεύθυνη κα Γκόφα έκανε επίδειξη της χρήσης του τροχού κεραμικής. Πήρε μια άμορφη μάζα πηλού και με τη βοήθεια του τροχού και των χεριών της δημιούργησε ένα υπέροχο βάζο!

Δημοτική βιβλιοθήκη Κορωπίου

Άλλη μια φορά η Δημοτική βιβλιοθήκη Κορωπίου υποδέχτηκε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ τάξης, την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του λαογραφικού μουσείου που υπάρχει στη βιβλιοθήκη και στη συνέχεια διάβασαν βιβλίο σχετικά με την αρχή της ζωής, της γέννησης. Έφτιαξαν κολάζ βάζοντας τις λέξεις που θεωρούν σημαντικές για τη δική τους ζωή και δημιούργησαν κατασκευές !